Awojky
Tak je tu new soutěžka SONF
soutěž o nejky filmík
a pak tu je etě
SOND ju Tak se přihlaš

! Pozor kopirovat se zdrojem!Ahojky tak sme z5
a bude to tu jako dřive
plno soutěží atd...
no plostě ..
bavte se <3
a mimochodem .. už
se zase spřateluji ale pozor
ted je tu na to rubrika kdo to da jinak
ignoruji xD <3

Skoky

13. ledna 2009 v 19:58 | Marťulka


Skoky

Když se cítíte v sedle jistě, můžete zkusit skákat.Zkoušet by se mělo skákat přes jednotlivé kavalety nebo přes kříž, který by ale neměl být vyšší než 50cm. Při této výšce překážky udělá kůň jen jeden docela malinký skok. Mohl by překážku pouze překročit. Nevzniká tedy žádné nebezpečí, že při skoku vyletíte ze sedla. Přesto je i taková malá překážka na začátku výukjízdy na koni vzrušující a dává vám správný cit pro skok.Naklusejte s koněm na překážku.Pár metrů před ní vezměte otěžě do vnější ruky a tou druhou se chyťte koně za hřívu.Přejděte do lehkého sedu.Energicky koně pobízejte stehny, zejména pokud zaváhá nebo zpomalí.

Skoky koní

Nájezd na překážku
Na překážku najíždí jezdec v pravidelném tempu a rytmu.Jezdec holeněmi koně pobízí, aby kůň před překážkou nezastavil.Jezdec by se měl snažit navádět koně na překážku rovně, aby kůň byl před odskokem v optimální rovnováze.Typ překážky určuje také tempo, ve kterém jezdec na překážku najíždí.Šířkové skoky vyžadují rychlejší tempo.Ruce jezdce sledují hlavu koně a posunou se dopředu ve chvíli, kdy kůň před odskokem natahuje a snižuje krk, a tím mu uvolní prostor k odskoku.
Odskok
Aby se kůň mohl připravit ke skoku, sníží před odskokem hlavu akrk. při odrazu podsune kůň zadní končetiny hodně dopředu pod sebe a zvedá krk. Následuje zdvižení předních končetin, napnutí a odraz končetin zadních. Ve chvíli, kdy se kůň odráží od země, musí jezdec přenést svou váhu dopředu a sledovat pohyb koně, tzv. jít s pohybem.Při tom jezdec dbá na udržení lehkého kontaktu s hubou koně a ve chvíli, kdy se kůň odráží od země. Predkloní-li se příliš brzy, vyvede koně zatížením předku z rovnováhy. Nepředkloní-li se včas jde naopak " za pohybem" a tahá koně za otěže.
Nad překážkou
V této fázi má kůň všechny končetiny ve vzduchu a v podstatě se " vznáší " nad překážkou. Kohoutek je v tomto momentě nejvyšší bod těla koně. Končetiny jsou pokrčeny a přitaženy k tělu. Jezdec nesmí koně v této fázi rušit, neboť vyžaduje koordinaci všech svalových partií. Tahání za otěže má za následek, že kůň nemá prostor k natažení krku a nemůže dobře přitáhnout přední končetiny k tělu. Behem letu se jezdec připraví k doskoku, a proto by se měl dívat stále před sebe. Hledí-li jezdec směrem dolů, Bude zaostávat za pohybem.
Doskok
Při doskoku kůň natáhne přední končetiny, které dopadají na zem jako první. V momentě, kdy se dotknou země, zvedně kůň krk, aby získal rovnováhu a ztlumil dopad přenesením váhy na záď. Zadní končetiny dopadají téměř do stop předních končetin a kůň opět přejde do normálního cvalového nohosledu. Při doskoku nesmí jezdec bezvládně dopadnout plnou váhou do sedla. Jakmile dopadnou zadní nohy koně na zem, pobídne jezdec koně holeněmi vpřed.


// //
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Snad se Vam Můj Blog líbil