Awojky
Tak je tu new soutěžka SONF
soutěž o nejky filmík
a pak tu je etě
SOND ju Tak se přihlaš

! Pozor kopirovat se zdrojem!Ahojky tak sme z5
a bude to tu jako dřive
plno soutěží atd...
no plostě ..
bavte se <3
a mimochodem .. už
se zase spřateluji ale pozor
ted je tu na to rubrika kdo to da jinak
ignoruji xD <3

Chov

14. ledna 2009 v 17:02 | Marťulka
Dnešní plemena chována v jednotlivých světadílech lze zařadit do čtyř plemenných skupin.
1.Plemenná skupina koní mongolského typu (stepní)
2.Plemenná skupina koní orientálních východního typu
3.Plemenná skupina koní okcidentálních západního typu
4.Plemenná skupina koní nordických severských
Současným požadavkům vyhovuje teplokrevník svou vícestrannou užitkovostí. Český teplokrevník vyniká jak ve sportu a rekreačním ježděním tak i v zápřahovém sportu.

ARABSKÝ PLNOKREVNÍK
Arab vyniká povahou i vzhledem. Hlava je krátká a velmi jemná, nos je zřetelně štičí, nozdry jsou velké, oči široce otevřené a posazené níže než u jiných plemen. Uši jsou malé, kořen ocasu je nasazen nápadně vysoko na zádi. Při pohybu je nesen obloukovitě vzhůru. Arab vyniká vytrvalostí, ačkoliv je vynikající i v jiných soutěžních disciplínách. Pohyb araba se popisuje jako plavání, je ohnivý a odvážný a má dobrou povahu. Výška je 144-153cm v kohoutku a hmotnost je cca 400kg.
ARABSKÝ KŮŇ KMENE SHAGYA
Hlava je zřetelně štičí, chřípí je malé a jemné s jemnou kůží. Oči jsou neobyčejně velké. Kohoutek je výraznější. Od plnokrevného araba se liší tím, že je vyšší a mohutnější.
ANGLICKÝ PLNOKREVNÍK

Je nejrychlejší a nejcenější ze všech plemen. Hlava je ušlechtilá , pod tenkou kůží jdou zřetelně vidět cévy. Profil je narozdíl od araba rovný, uši jsou trošku delší a velmi pohyblivé. Plnokrevník je fyzicky velmi odolný a neobyčejně odvážný, je velmi napjatý a nervózní, je velice náročný na zacházení. Výška v kohoutku je 162-165cm v kohoutku a hmotnost cca 500kg.

ANDALUSKÝ KŮŇ

Andaluský kůň je vhodný pro náročný výcvik díky síle stehen a uspořádání kloubů zadních končetin. Hlava mívá lehký klabonos, hřbet je krátký a záď bývá strmá. Ocas je dlouhý, bohatý a trvale zvlněný tak jako hříva. Andaluský kůň není rychlý, ale neobyčejně silný a vytrvalý. Výška v kohoutku je 155cm.

APALOSA

Kůže kolem nozder je nepravidelně černě a bíle tečkovaná. Hříva je řídká stejně jako ohon. Záď je zřetelně osvalená. Toto plemeno je mnohostraně využíváno. Je to americký typ skvrnitého koně.

BELGICKÝ CHLADNOKREVNÍK

Hlava belgického chladnokrevníka má jnteligentní výraz, krk je krátký, ale za to silný. Belgický kůň je podsaditý vyznačující se velkou silou krátkého hřbetu a beder. Osvalená záď je výrazně zaoblená. Nohy jsou krátké, velmi silné a mívají zpravidla rousy. Výška v kohoutku je 165-170cm. Zbarvení převládá ryzé ale běžní jsou i hnědáci, plaváci i bělouši.

ČESKÝ TEPLOKREVNÍK

Lehký kůň použitelný k jezdectví i k lehčímu tahu, je to kvalitní kůň dobré stavby s ušlechtilou hlavou rovného profilu. Výška v kohoutku je 160-165cm a hmotnost cca 500kg.

ČESKÝ CHLADNOKREVNÍK

Český chladnokrevník je těžký tažný kůň. Využívá se do tahu nebo do lesa. Má těžkou hlavu, silný krk, svalnatou záď a silné končetiny. Výška v kohoutku je 160-170cm a hmotnost cca 650-1000kg.

FALABELLA

Základem pro vyšlechtění byl shetlandský pony a velmi malý plnokrevník. Falabella nemá prakticky žádné využití, ale může být domácím mazlíčkem. Hlava a celkový výraz jsou neobyčejně milé. Srst je hedvábná, hříva i ocas jsou bohatého vzrůstu. Záď i zadní nohy nejsou dostatečně silné a přední nohy mívají sklon k zakřivení. Vyskytuje se většina barev jako jsou hnědáci, vraníci, bělouši i strakáči.

FURIOSO

Hlava je podobná jako u plnokrevníků, jen uši jsou poněkud delší. Profil je rovný a nozdry jsou velké. Furioso je všestranný jezdecký kůň. Nohy jsou silné a kopyta kvalitní. Výška v kohoutku je 165cm.

FRÍSKÝ KŮŇ

Hlava je dlouhá s poměrně krátkýma ušima. Trup je silný a mohutný stejně jako plece a záď. Nohy jsou krátké, silné a na spěnkách jsou bohaté rousy. Ohon a hříva jsou velmi bohaté a vlnité. Fríští koně vynikají v zápřahu i pod sedlem. Výška v kohoutku je 153cm.

FJORDLING
Hlava je široká s malýma špičatýma ušima. Žuchvy jsou silné, ale profil není klabonosý. Pro fjorda je typické plavé zbarvení s úhořím pruhem. Končetiny jsou silné, krátké s výraznými klouby a jsou na nich stopy zebrování. Trup bývá zaoblený a osvalený. Kohoutek je nízký a záď je krátká, ale zato silně stavěná. Na spěnkách bývá kratší rous. Fjordling je nenáročný, otužilý a dlouhověký. Ohon je stříbřitý, hustý, bohatý a uprostřed jsou černé žíně. Výška v kohoutku je 130 - 140cm.
HANOVERSKÝ KŮŇ
Hlava je středně velká, lehká a výrazná. Oči jsou velké a živé. Krk je jemný a dlouhý. Kohoutek bývá výrazný. Hřbet je středně dlouhý a silný s mohutnými bedry. Záď je svalnatá a mívá zploštělý kříž. Nohy jsou mohutné s dobře vytvořenými kloby. Povoleny jsou všechny barvy. Výška v kohoutku je 155 - 165cm.
HAFLING
Haflihg je všestranný a ochotný kůň. Má široce otevřené nozdry, velké oči a malé uši. Hafling je silný a mohutně stavěný. Hřbet bývá delší a nohy jsou dobře stavěné. Hříva a ohon jsou bohaté a zvlněné. Toto plemeno je neobyčejně zdravé a otužilé. Výška v kohoutku je 135cm.
HUCUL

Hucul je typ horského koně, hlava je hrubší, má nízký kohoutek a skloněnou záď. Krk je krátký a svalnatý. Hřbet je pevný. Je to velice skromný a odolný kůň. Vhodný pro výcvik dětí. Výška v kohoutku je 140-150cm a hmotnost cca 300-400kg.

HOLŠTÝNSKÝ KŮŇ
Hlava je výrazná s velkýma jasnýma očima. Hruď je široká a hluboká, kohoutek výrazný, hřbet a bedra jsou silná a svalnatá. Zadní nohy mají mohutně osvalené hýždě a přední nohy jsou dobře stavěné. Povoleny jsou všechny typy barev. Nejčastěji se vyskytuje tmavý hnědák. Výška v kohoutku je 162 - 172cm.
KLADRUBSKÝ BĚLOUŠ

Je to těžký kočárový kůň s typickým klabonosem, klenutým krkem, nevýrazným kohoutkem a delší zádí. Není rychlý ale vytrvalý. Výška v kohoutku je 155-165cm a hmotnost cca 600-650kg.

LIPICKÝ KŮŇ

Hlava je pěkně utvářená a je na ní někdy patrný arabský vliv, většinou však mají poloklabonos nebo klabonos. Lipicán je pohybový atlet, živost a zdatnost lipicána spolu s jeho klidnou povahou ho předurčuje pro vysokou školu. Výška v kohoutku je 153-165cm a hmotnost cca 500-650kg.

PALOMINO - IZABELA
Hlava by měla působit jemně, oči mají být tmavé nebo oříškové. Barva je zlatá světlejšího nebo tmavšího odstínu. Hříva a ohon jsou bílé. Kůže je buď tmavá nebo zlatě zbarvená. Na nohách jsou časté bílé odznaky. Výška v kohoutku je 144 - 163cm.
PINTO

Hlava je pěkně utvářená. Pinto je silný kůň s mohutnou zádí. Stavbou těla odpovídá dobytkářskému typu. Pinto má dva typy zbarvení, ovaro a tobiano. Základní barva ovara je tmavá a na ní vystupují nepravidelné velké bílé skvrny. Tobiano je naopak bílý s rozměrnými skvrnami jiné barvy.

SHETLANDSKÝ PONY
Hlava je pěkně tvarovaná, uši jsou malé a čelo široké. Krk má výrazný hřeben, je silný a svalnatý. Prsa jsou široká, hřbet je krátký se svalnatými bedry. Záď je široká a mírně skloněná. Hříva i ohon jsou bohaté. Nohy jsou kratší s výraznými klouby. Výška v kohoutku je 100cm. Shetlandský pony má silnou konstituci a je otužilý.
TRAKÉNSKÝ KŮŇ

Ušlechtilá hlava je příkladem vlivu anglického plnokrevníka a araba. Trakénský kůň má výrazné oči, které jsou daleko rozestavěny a citlivé a pohyblivé uši. Plece jsou dobře tvarované a záď bývá neobyčejně silná. Výška v kohoutku je 162 - 165cm.
Vysvětlivky:
Plnokrevník - jeho předkové jsou vedeni v plemenné knize
Plemenná kniha - je soubor rodokmenů příslušníků určitého plemene (chovná organizace)
Škola - je to vrcholový způsob výcviku koní (vysoká škola)
Hlava - a) rovná
b) štičí - typická pro arabské koně
c) klabonos - vyklenutý profil koně


CHOVÁNÍ, KOMUNIKACE A SEXUALITA KONÍ


FRKÁNÍ

Při frkání kůň profukuje vzduch nosními dírkami, aby je vyčistil od dráždidla jako je například kousek slámy nebo sena. Frkání se může objevit i při klusání nebo cválání, kdy dýchací soustava pocítí potřebu pročištění. Kůň může frkáním dávat najevo i strach z různých předmětů.
VĚTŘENÍ
Jedná se o povrchní dýchání nozdrami. Kůň většinou větří, když vidí nebo cítí něco co se mu zdá být nebezpečným.
DRŽENÍ TĚLA
Kůň někdy zaujme postoj s vysoce drženou hlavou a ocasem a s vysokou akcí končetin. Tento druh držení těla je typický pro některá plemena koní, jako jsou například plnokrevní arabi. V určitých situacích je každý kůň schopen pyšně vykračovat s hrdým držením těla. Toto držení těla, které je často patrné spíše ve výběhu než pod sedlem nazýváme tzv. vzrušeným postojem. Narozdíl postoji vzrušenému existuje také tzv. postoj odpočinkový. Kůň stojí se skloněnou hlavou a ocasem a střídavě ulevuje jedné ze zadních končetin.
DOTYKOVÁ KOMUNIKACE

Komunikace pomocí dotyků u koní hraje velkou roli v určitých životních obdobích, jako jsou například námluvy, kdy doteky zvyšují sexuální vzrušení klisny a hřebce. Doteky jsou také velmi důležité pro vytvoření vazby mezi matkou a hříbětem. Vzájemné doteky jsou ve velké míře využívány i při komunikaci mezi koňmi a lidmi. Většina ošetřovatelů tráví spoustu času čištěním svých koní, i když to ve většině případů není nezbytně nutné. Hlavní význam spočívá spíše ve vzájemné komunikaci. Koně potřebují čas pro vytvoření přátelského vztahu k lidem a pro vnímání jejich dotyků.

HLASOVÁ KOMUNIKACE

Řehtáním se dorozumívají koně s oddělenými členy stáda, nebo tak projevují rozčílení. Kvičení a mručení jsou projevem vzrušení nebo agrese. Klisna jemným řehtáním uklidňuje své hříbě a podobně se ozývají koně očekávající krmení nebo nějakou lahůdku. Frkání prozrazuje, že kůň vidí nebo cítí, co se mu zdá být nebezpečným.

CHUŤOVÁ KOMUNIKACE

Ke komunikaci prostřednictvím chuťových vjemů dochází v okamžiku, kdy se dva koně navzájem olizují a ošetřují. Koně využívají chuť také k rozlišení vhodné a nevhodné potravy. Díky chuti klisna bezprostředně po narození rozpozná své hříbě a je to také jediný okamžik, kdy ho celé oblíže.

ČICHOVÁ KOMUNIKACE
Pachové zprávy jsou produktem kožních žláz. Pach produkují i mazové či potní žlázy, které jsou rozptýleny po celém těle. Výměšek mazových žláz je důležitý pro udržení tělesného tepla a zodpovídá za lesk srsti. K vylučování potu dochází při ohřátí určité části těla koně.
Rozpoznání domovského prostředí - pokud je jakýkoliv pach spojen s domácím prostředím, koně se jim budou řídit i na velkou vzdálenost.
Rozpoznání skupiny - stádo mívá identifikační pach moči a výkalů, jelikož požírají stejný druh krmiva. Při začleňování nového koně do stáda musíme být velmi opatrní, neboť koně, kteří jsou dlouhodobě na pastvinách jsou neochotná přijmout mezi sebe nové koně.
KOMUNIKACE POMOCÍ POLOHY UŠÍ

Poloha uší ukazuje náladu koně. Směrem dopředu signalizují velký zájem. Stříhání ušima je pro jezdce dobrým znamením, ujišťuje ho, že se kůň soustředí. Pokládá-li je však dozadu těsně k zátylí, je to známka nespokojenosti a hrozby.

SEXUALITA KONÍ

Zvířata vylučují feromony - vonící látky, které produkují kožní žlázy.
Funkce feromonů spočívá v synchronizaci chování hřebce i klisny tak, aby došlo k úspěšnému spáření. Pokud je klisna v říji, feromony jsou vylučovány močí. Tyto feromony informují hřebce o připravenosti klisny k pohlavnímu aktu. V řízení pohlavního chování hřebců a klisen hraje významnou roli hypofýza (podvěsek mozkový). Čichové zprávy zaregistrované jednotlivými smysly jsou do hypofýzy přivedeny k analýze, která aktivuje činnost dalších mozkových center. Hypofýza poté vyloučí hormony stimulující pohlavní orgány. Klisny obvykle dospívají ve věku 15-24 měsíců, ale i později. K chovu se obvykle používají od dvou let, ale přijatelnější je věk tří let. Flémováním hřebec kontroluje reprodukční cyklus klisen častým očicháváním jejich vulvy a moči. Při flémování ohrnutý horní pysk uvolňuje přístup ke zvláštnímu smyslovému čidlu. Hřebci flémují ze všech koní nejvíce, ale silné nebo neznámé chutě a pachy mohou přimět flémovat také klisny a valachy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Snad se Vam Můj Blog líbil